Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | NXH800H120L7QDSG |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Configuration | Half Bridge |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800 A |
| Power - Max | - |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.05V @ 15V, 800A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100 µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 94300 pF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | 11-PIM (152x62.15) |
The following parts include "NXH800H120L7QDSG" in Silicon Labs NXH800H120L7QDSG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.