Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | NXH40B120MNQ0SNG |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Dual Boost Chopper |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | - |
| Current - Collector (Ic) (Max) | - |
| Power - Max | 118 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | - |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 3.227 nF @ 20 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | 22-PIM/Q0BOOST (55x32.5) |
The following parts include "NXH40B120MNQ0SNG" in Silicon Labs NXH40B120MNQ0SNG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.