Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | NS1962UF17T6-5M1A000 |
| Manufacturer | Netlist Inc. |
| Series | N1962 |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Memory Size | 7.68TB |
| Memory Type | Solid State Drive (SSD) FLASH - 96L NAND (TLC) |
| Form Factor | U.2 Module |
| Speed - Read | 7.0GB/s |
| Speed - Write | 5.7GB/s |
| Voltage - Supply | 12V |
| Type | NVMe |
| Current - Max | 2.5A |
| Operating Temperature | 0°C ~ 55°C |
| Weight | - |
| Size / Dimension | 100.2mm x 69.85mm x 14.80mm |
The following parts include "NS1962UF17T6-5M1A000" in Silicon Labs NS1962UF17T6-5M1A000.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.