Riedon products by Bourns NPS2T-250RF1
Part No.:
NPS2T-250RF1
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
RES SMD 250 OHM 1% 25W TO126
Shipping
NPS2T-250RF1 Information
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
NPS
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
25W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Ratings:
TO-126 (DPAK Style)
Size / Dimension:
0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)