VPG Foil Resistors NMQ49R0GL
Part No.:
NMQ49R0GL
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1812 (4532 Metric), J-Lead
Description:
NMQ49R0GL T/R THERMOSENSITIVE
Shipping
NMQ49R0GL Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
NMQ
Package/Case:
1812 (4532 Metric), J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
49 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Foil
Features:
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)