AirBorn, Inc. NK-2F2-015-445-TH00
Part No.:
NK-2F2-015-445-TH00
Manufacturer:
AirBorn, Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-TYPE PLUG 15POS R/A SLDR
Shipping
NK-2F2-015-445-TH00 Information
Manufacturer:
AirBorn, Inc.
Series:
NK
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Type, Nano-D
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
15
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (0-80)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
50.0µin (1.27µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
Current Rating (Amps):
Backset Spacing:
0.140" (3.56mm)