CTS-Frequency Controls MXO45HST-2C-40M000000
Part No.:
MXO45HST-2C-40M000000
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Oscillators
Package:
8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Description:
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS TH
Shipping
MXO45HST-2C-40M000000 Information
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Series:
MXO45HS
Package/Case:
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
40 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
HCMOS, TTL
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
±100ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
40mA
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)