Samtec Inc. MW-35-03-H-D-140-065-A
Part No.:
MW-35-03-H-D-140-065-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 70POS 0.039 STACK SMD
Shipping
MW-35-03-H-D-140-065-A Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, MW
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Positions:
70
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.039" (1.00mm)
Length - Overall Pin:
0.205" (5.207mm)
Length - Post (Mating):
0.065" (1.651mm)
Length - Stack Height:
0.140" (3.556mm)