Texas Instruments MSP430FR2512IPW16R
Part No.:
MSP430FR2512IPW16R
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Description:
IC MCU 16BIT 7.5KB FRAM 16TSSOP
Shipping
MSP430FR2512IPW16R Information
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
Series:
MSP430™ FRAM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
MSP430 CPU16
Core Size:
16-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
7.5KB (7.5K x 8)
Program Memory Type:
FRAM
EEPROM Size:
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 5x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)