MSA544R7M0S001.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MSA544R7M0S001 |
| Manufacturer | Coilmx |
| Series | MSA |
| Package/Case | 2-SMD |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 4.7 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | - |
| Current - Saturation (Isat) | 3.5A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 38mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 2-SMD |
| Size / Dimension | 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.189" (4.80mm) |
The following parts include "MSA544R7M0S001" in Silicon Labs MSA544R7M0S001.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.