VPG Foil Resistors MQ56K00L
Part No.:
MQ56K00L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1812 (4532 Metric), J-Lead
Description:
MQ56K00L 0.05% REELED
Shipping
MQ56K00L Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
MQ
Package/Case:
1812 (4532 Metric), J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
56 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Foil
Features:
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2-SMD
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)