Monolithic Power Systems Inc. MPL-SE5040-2R2
Part No.:
MPL-SE5040-2R2
Description:
FIXED IND 2.2UH 5.4A 16 MOHM SMD
Shipping
MPL-SE5040-2R2 Information
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
5.4 A
Current - Saturation (Isat):
7.9A
DC Resistance (DCR):
16mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)