Monolithic Power Systems Inc. MPL-SE2512-1R5
Part No.:
MPL-SE2512-1R5
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard, 2 Lead
Description:
FIXED IND 1.5UH 2.9A 62 MOHM SMD
Shipping
MPL-SE2512-1R5 Information
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
MPL-SE
Package/Case:
Nonstandard, 2 Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
3.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
50mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)