Monolithic Power Systems Inc. MPL-AT2512-2R2
Part No.:
MPL-AT2512-2R2
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
LOW-PROFILE MOLDED INDUCTOR 2.2H
Shipping
MPL-AT2512-2R2 Information
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
3.4A
DC Resistance (DCR):
82mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
38MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)