Monolithic Power Systems Inc. MPL-AT2512-100
Part No.:
MPL-AT2512-100
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Description:
FIXED IND 10UH 1.2A 355 MOHM SMD
Shipping
MPL-AT2512-100 Information
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
MPL-AT
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
355mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)