Monolithic Power Systems Inc. MPL-AL5030-1R0
Part No.:
MPL-AL5030-1R0
Description:
FIXED IND 1UH 11.2A 6.5 MOHM SMD
Shipping
MPL-AL5030-1R0 Information
Inductance:
1 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
11.2 A
Current - Saturation (Isat):
16A
DC Resistance (DCR):
6.5mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)