Monolithic Power Systems Inc. MPL-AL4020-1R0
Part No.:
MPL-AL4020-1R0
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD
Description:
FIXED IND 1UH 7.9A 10.1 MOHM SMD
Shipping
MPL-AL4020-1R0 Information
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
MPL-AL
Package/Case:
2-SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
7.9 A
Current - Saturation (Isat):
8.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
10.1mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)