Eaton - Electronics Division MPIA4015V2-1R0-R
Part No.:
MPIA4015V2-1R0-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Description:
FIXED IND 1UH 5.5A 27 MOHM SMD
Shipping
MPIA4015V2-1R0-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
MPIA40-V2
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
27mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
56MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)