Eaton - Electronics Division MPI4020V2-150-R
Part No.:
MPI4020V2-150-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND 15.0UH 1.8A 4.4X4.2X1.8 SMT
Shipping
MPI4020V2-150-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
MPIV2
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
384mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
13MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)