onsemi MMSZ6V8T1
Part No.:
MMSZ6V8T1
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123
Shipping
MMSZ6V8T1 Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOD-123
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C