onsemi MMSZ5V6CF
Part No.:
MMSZ5V6CF
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOD-123F
Description:
DIODE ZENER 5.6V 1W SOD123F
Shipping
MMSZ5V6CF Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)