Vishay General Semiconductor - Diodes Division MMSZ5250C-G3-18
Part No.:
MMSZ5250C-G3-18
Description:
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Shipping
MMSZ5250C-G3-18 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C