onsemi MMSZ20VCF
Part No.:
MMSZ20VCF
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
DIODE ZENER 20V 1W SOD123F
Shipping
MMSZ20VCF Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)