Diotec Semiconductor MMS3Z15BGW-AQ
Part No.:
MMS3Z15BGW-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
DIODE ZENER 15V 300MW SOD323
Shipping
MMS3Z15BGW-AQ Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)