KEMET MMK7.5564J100K03L4BULK
Part No.:
MMK7.5564J100K03L4BULK
Shipping
MMK7.5564J100K03L4BULK Information
Capacitance:
0.56 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)