KEMET MMK7.5334K100K03L4BULK
Part No.:
MMK7.5334K100K03L4BULK
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM RAD
Shipping
MMK7.5334K100K03L4BULK Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)