KEMET MMK5564K63J03L16.5TR18
Part No.:
MMK5564K63J03L16.5TR18
Shipping
MMK5564K63J03L16.5TR18 Information
Capacitance:
0.56 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)