KEMET MMK15154K400B04L4BULK
Part No.:
MMK15154K400B04L4BULK
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD
Shipping
MMK15154K400B04L4BULK Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)