Comchip Technology MMBZ5250A-HF
Part No.:
MMBZ5250A-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE ZENER 20V 350MW SOT23
Shipping
MMBZ5250A-HF Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)