onsemi MM5Z5V6T1
Part No.:
MM5Z5V6T1
Manufacturer:
onsemi
Description:
DIODE ZENER 5.6V 100MW SOD523
Shipping
MM5Z5V6T1 Information
Manufacturer:
onsemi
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±7%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C