Diotec Semiconductor MM5Z15-AQ
Part No.:
MM5Z15-AQ
Description:
DIODE ZENER 15V 200MW SOD523
Shipping
MM5Z15-AQ Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)