onsemi MM5Z12VT1
Part No.:
MM5Z12VT1
Description:
DIODE ZENER 12V 100MW SOD523
Shipping
MM5Z12VT1 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C