Gowanda Electronics MLRF21M470K
Part No.:
MLRF21M470K
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
MIL MOLDED AXIAL RF COIL
Shipping
MLRF21M470K Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
MLRF21M
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.97 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
65 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.220" Dia x 0.560" L (5.59mm x 14.22mm)