Gowanda Electronics MLRF19M104J
Part No.:
MLRF19M104J
Shipping
MLRF19M104J Information
Series:
MLRF19M
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
78 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
16.5Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
2.24MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.190" Dia x 0.440" L (4.83mm x 11.18mm)