Gowanda Electronics MLRF1812-272J
Part No.:
MLRF1812-272J
Package:
1812 (4532 Metric)
Description:
MIL QUAL UNSHIELDED INDUCTOR
Shipping
MLRF1812-272J Information
Series:
MLRF1812
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
517 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
750mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.178" L x 0.126" W (4.53mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)