Gowanda Electronics MLRF17S150K
Part No.:
MLRF17S150K
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
MIL MOLDED AXIAL RF COIL
Shipping
MLRF17S150K Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
MLRF17S
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
150 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.47 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
37mOhm Max
Q @ Freq:
51 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
250MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)