Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKT1820622015
Part No.:
MKT1820622015
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 22UF 10% 100VDC RADIAL
Shipping
MKT1820622015 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.906" (23.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)