Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKT1813622014
Part No.:
MKT1813622014
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP FILM 22UF 5% 100VDC AXIAL
Shipping
MKT1813622014 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Axial
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.807" Dia x 1.240" L (20.50mm x 31.50mm)