WIMA MKS4S041507I00JSSD
Part No.:
MKS4S041507I00JSSD
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 1.5KVDC RADIAL
Shipping
MKS4S041507I00JSSD Information
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1500V (1.5kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
1.634" L x 1.220" W (41.50mm x 31.00mm)
Height - Seated (Max):
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)