WIMA MKS4S041507I00JSC9
Part No.:
MKS4S041507I00JSC9
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 1.5KVDC RADIAL
Shipping
MKS4S041507I00JSC9 Information
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1500V (1.5kV)
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.634" L x 1.220" W (41.50mm x 31.00mm)
Height - Seated (Max):
1.811" (46.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)