WIMA MKS4F026802C00MI00
Part No.:
MKS4F026802C00MI00
Description:
CAP FILM 0.068UF 20% 250VDC RAD
Shipping
MKS4F026802C00MI00 Information
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)