WIMA MKS4F021502B00MI00
Part No.:
MKS4F021502B00MI00
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 0.015UF 20% 250VDC RAD
Shipping
MKS4F021502B00MI00 Information
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)