WIMA MKS4D055606J00JSSD
Part No.:
MKS4D055606J00JSSD
Description:
CAP FILM 56UF 5% 100VDC RADIAL
Shipping
MKS4D055606J00JSSD Information
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
1.240" L x 0.787" W (31.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.555" (39.50mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)