WIMA MKS4D021002A00KA00
Part No.:
MKS4D021002A00KA00
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD
Shipping
MKS4D021002A00KA00 Information
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)