WIMA MKS4C055607D00JSSD
Part No.:
MKS4C055607D00JSSD
Description:
CAP FILM 56UF 5% 63VDC RADIAL
Shipping
MKS4C055607D00JSSD Information
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
1.634" L x 0.591" W (41.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)