WIMA MKS4C054706G00JSSD
Part No.:
MKS4C054706G00JSSD
Description:
CAP FILM 47UF 5% 63VDC RADIAL
Shipping
MKS4C054706G00JSSD Information
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
1.240" L x 0.669" W (31.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max):
1.142" (29.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)