WIMA MKS4B054707C00KSSD
Part No.:
MKS4B054707C00KSSD
Description:
CAP FILM 47UF 10% 50VDC RADIAL
Shipping
MKS4B054707C00KSSD Information
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
30V
Voltage Rating - DC:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.634" L x 0.512" W (41.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.945" (24.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)