WIMA MKS4B054706F00JH00
Part No.:
MKS4B054706F00JH00
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 47UF 5% 50VDC RADIAL
Shipping
MKS4B054706F00JH00 Information
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
30V
Voltage Rating - DC:
50V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)