WIMA MKS2G022201C00KSSD
Part No.:
MKS2G022201C00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
Shipping
MKS2G022201C00KSSD Information
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)