WIMA MKS2D021001A00JSSD
Part No.:
MKS2D021001A00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD
Shipping
MKS2D021001A00JSSD Information
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)